Aşk Acısından Depresyona, Zihinsel Yorgunluktan, stres bozukluğuna  Bire Bir gerçek tatil

İşte "psikotatil" Uzmanlar kısacık tatilden büyük beklentiler umanları, 'tatil depresyonu'na karşı uyarıyor. Korunmak içinse kişilerin özelliklerine uygun tatili tercih etmesini ve gerçeklerden kaçılmamasını öneriyorlar. Üstelik gündelik hayatta ötelenen birçok sorunla tatilde yüzleşen günümüz insanı, koşullar uygunsa işe dönmeden bunları çözebilir. Yani tatiliniz psikoloğunuz olabilir. Kişiyi yolda tanırsın demişler eskiler,doğru söylemişler.Psikotatil hem kendinizi hem ailenizi gerçekten tanımakiçin iyi bir fırsat yaratır.Kendi sınırlarımızı yeteneklerimizi,zayıf ve güçlü yönlerimizi ortaya çıkartır.Hayatın karmaşası içerisinde kendimize ayıramadığımız zamanı psikotatil ile yaratıyoruz ve bu sayede hayata nefes alarak bakıyoruz.Rahat özgür ve sakin....

Eskiye yolculuk yoruyor
Psikoloji dünyasının uzmanları öncelikle tatil planlaması yaparken gerçekçi olunması gerektiğini belirtiyor. Mutlaka ayrıntılı bir plan yapmanız ve yerine getiremeyeceğiniz sorumlulukları almaktan kaçınmanız gerekiyor. Tatile çıkmadan önce, hangi gün neler yapacağınıza karar verip bunu uygulamaya çalışmak, zamanı verimli kullanmaya yardımcı oluyor. Uzmanlar ayrıca, vaktinizi ne fazla boş geçirin ne de daha ilk günden bütün enerjinizi bitirin diyor. 
Keyifli bir tatil geçirmek ve sonrasında enerji yüklenmiş olarak çalışma hayatına dönmek için, tatil süresi boyunca sadece anı düşünmek gerekiyor. Bir başka öneri ise, kendinize zaman ayırırken çok fazla yalnız kalmamak! 
Davranış Bilimleri Enstitüsü'nden uzman psikolog Eda Arduman tatil sırasında kişilerin o ana kadar yüzleşmedikleri meselelerle yüzleştikleri görüşünde. "İnsanlar günlük koşuşturmanın içinde kendi özellerine ait yarım kalan, bitmemiş, onarılmaya ihtiyaç olan yönlerini göremiyor. Durdukları zaman veya hedeflerine ulaştıklarını fark ettiklerinde boşluk yaşanıyor. Bu boşlukta eskiye ait meseleler dikenli başlarını gösteriyor. Tatile gittiklerinde, normal hızlarından uzaklaşınca gizil sıkıntılar ortaya çıkıyor. Dinlenme fırsatında çatışma zemini buluyor ve o ana kadar yüzleşmedikleri meselelerle yüzleşiyorlar."
Kişiyi yolda tanırsın derler. Tatil çevrenizdekileri yakından tanımak için iyi bir fırsat. Açık büfede kuyruk beklemek, akmayan su, unutulan bir eşya veya ağlayan bir bebek bile çiftlerin ciddi kavgalar yapmasına neden olabiliyor. 'Zaten sen cümlesiyle biten bu kavgaların asıl sebebi eşlerin gelirken valizin dibine yerleştirdikleri, birbirleriyle ilgili sorunları. Hoşlanmadıkları özellikler, alışkanlıklar ve davranışlar tatil sırasında gözlerine daha büyük görünüyor. Sonuçta görmezden gelmeyi tercih ettikleri sorunları birer birer masaya yatırıyorlar.
Eda Arduman'ın bu konudaki görüşleriyse şöyle: "Mesela bir karı koca düşünün; ikisi de çalışıyor, herkes sabah işe gidiyor, birbirleriyle çok fazla konuşma fırsatı bulamıyor, nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarını çok fazla bilmiyorlar. Koşuşturma bitip 'durdukları' anda birbirlerinin hoşlarına gitmeyen yönleri su yüzüne çıkıyor. Fındık kabuğunu doldurmayan şeylerden büyük çatışmalar çıkıyor. Bunun nedeni aslında çok basit! Herkes kendi evinde güvenli bir alan oluşturur. Bu alan kadın için mutfak veya evin başka bir köşesi, erkek için gazete arkası, televizyon karşısı, köy meydanındaki kahve olabilir. Kişileri alışkın oldukları bu güven alanından uzaklaştırdığınız anda sıkıntı başlar." 

 

havaSu havuz 2.jpg
psikotatil kuzu.jpg